Ametüst

Ametüst on kvartside gruppi kuuluvatest poolvääriskividest hinnaliseim. Mida sügavam, tumedam on tema värvitoon ja mida puhtam läbinähtavus, seda hinnalisem ka kivi. Kunstliku valguse käes ei pruugi ametüsti värvitoonide sügavus alati kõige kaunimalt välja paista. Päevavalguses näeb ta välja kaunim, eriti aga täpselt peale päikeseloojangut ja enne päikesetõusu, mil valgus on soe ja pehme.

Kuna lillat on aegade jooksul peetud kuninglikuks värviks, siis ametüstile on omistatud ka võimu tunnust. Briti kroonijuveelide hulgas leidub hinnalisi ametüste, samuti kaunistasid ametüstid Egiptuse vaaraode väärisesemeid. Kõrgelt hinnati ametüsti ka katoliikliku kiriku piiskoppide seas, ametüsti on lausa kutsutud “piiskoppide kiviks”.

Kreeka sõna “amethystos” tähendab tõlkes “mitte joobnud, kaine”, kivi, mida kantigi selleks, et hoida kainet, selget meelt.
Kuna ametüsti peeti vastumürgiks joomasusele, siis nikerdati tihti ka veinipokaale ametüstist. Ametüsti on kantud kaitsena enesepettuste vastu, samuti pidi see hoidma oma kandjat kurjade nõiduste eest. Ravitsejad kannavad samuti tihtipeale ametüsti, kuna sel on tugev võime koondada energiat. Öeldakse, et ametüsti on hea hoida enda lähedal hingamisprobleemide ning verega seotud probleemid korral, aitab ka peavalu puhul.Ametüsti kristalle kasutatakse kodus, et hoida sealne energia puhas ja positiivne.

TOP preloader